Flash disky

Jedním z možných úložišť pro elektronická data mohou být flash disky. Jak je zabezpečit v souladu s GDPR, se dozvíte v této kapitole.

Pro ukládání dat platí pro flash disky nebo externí disky stejné podmínky jako pro jakékoliv jiné úložiště. S příchodem GDPR nebude možné nechávat nezabezpečenou flashku, která obsahuje osobní údaje bez dozoru.

Existují dvě varianty šifrování - softwarové a hardwarové.

Softwarové šifrování je levnější a trochu složitější na používání. Často potřebujete mít na počítači, do kterého flash disk vkládáte, nainstalovaný určitý software, který soubory dešifruje. V případě, že tento software nemáte nainstalovaný, není možné se soubory pracovat. Příkladem tohoto typu šifrování je flash disk SanDisk Cruzer Force, který obsahuje vlastní šifrovací software SanDisk SecureAccess. Výhoda tohoto řešení je výrazně nižší cena oproti hardwarovému šifrování. (https://www.alza.cz/sandisk-cruzer-force-16gb-d430311.htm)

V naší firmě používáme flash disk Corsair Padlock 3 s hardwarovým šifrováním. Flash disk automaticky soubory šifruje, bez potřeby využití dalšího softwaru. Než flash disk zasunete do USB portu, je třeba zadat kód přímo na číselníku flash disku. V případě nezadání správného kódu se flash disk v počítači nenačte. (https://www.alza.cz/corsair-padlock-3-16gb-d4822537.htm)